MúzeumDigitárGyőr-Moson-Sopron
CTRL + Y
hu
Pannonhalmi Főapátsági Múzeum Iparművészeti bútor gyűjtemény Iparművészeti gyűjtemény [PFM.IM.47.1]
Ereklyetartó házioltár (Pannonhalmi Főapátsági Múzeum CC BY-NC-SA)
Fotó tulajdonos/ jogkezelő: Pannonhalmi Főapátsági Múzeum / Áment Gellért (CC BY-NC-SA)
8 / 23 Előző<- Következő->

Ereklyetartó házioltár

Kapcsolat Az oldal idézése ... további információ erről a gyűjteményről (dokumentum) (PDF) Távolság kiszámítása az aktuális helytől Archivált változatok Kijelölés összehasonlításra Gráf nézet

Leírás

Ébenfa aranykeretekkel, zománcdíszítéssel. Oszlopokkal tagolt, timpanon oromdíszes oltárka, mindkét oldalán a féldrágakő oszlopok között női szentek, 6-6 zománcos szobrocskája áll, vértanúságuk eszközeivel. Az oltár felett Jézus és a Szűzanya alakja áll. A timpanon felett kiterjesztett szárnyú alakja. A timpanonban a zománcos címer, négyosztagú pajzsokon jobbra fent, balra lent oroszlán piros mezőben, balra fent, jobbra lent magyar címerpólyák, középen a Habsburg címer. Az oszlopok között álló 12 női szent zománcos alakja: (1. Ágnes; 2. Borbála; 3. Cecília; 4. Katalin; 5. ?; 6. Magdolna; 7. ?; 8. Klára; 9. ?; 10. ?; 11. Dorottya; 12. ?; A timpanonban Szűz Mária és Szt. Anna alakja.

1775-ben Somogyi Dániel (1720-1801) főapátsága idején Mária Terézia személyes ajándékaival tisztelte meg Pannonhalmát, melynek során a 17. század első feléből származó, két, ereklyés házi oltárkát ajándékozott az apátságnak a bécsi császári kincstárból. Az egyik férfiszentek ereklyéit rejti magában, s a 12 apostol zománcozott, aranyozott szobra díszíti; a másikon, mely ugyancsak ereklyéket tartalmaz, 12 női szent szobrocskája látható. A szentek ereklyéit vörös selyemalapra gyöngydíszítéssel varrták fel. Az ébenfa oltárszekrénykéket féldrágakő oszlopok díszítik. A II. József-féle 1786-os rendfeloszlatással Pannonhalma barokk kori műkincseinek legnagyobb része elveszett. Részben Budára szállították központi raktárba (ahol gyújtogatás következtében minden elégett), részben elárverezték. A két ereklyetartó oltárkát Somogyi Dániel főapát családja mentette meg és juttatta vissza a szerzetnek. (Sz.R.)

Anyag/ Technika

ébenfa, arany keretekkel, zománcdíszítéssel

Méretek

M: 62 cm; SZ: 28 cm

A következő válogatás része

Szakirodalom

  • Hapák József - Sólymos Szilveszter (2000): Pannonhalma. Magyar Könyvklub - Pannonhalmi Főapátság
  • Kolba Judit - Hapák József (2008): Ecclesiastical treasures in Hungary. Kossuth kiadó
  • Takács Imre (1996): Mons Sacer 996-1996. Pannonhalmi Főapátság
Pannonhalmi Főapátsági Múzeum

Tárgy itt található: Pannonhalmi Főapátsági Múzeum

Egy kolostor önmagában nem kívánja meg a művészeti alkotások jelenlétét és gyűjtését. Mégis, egyrészt az istentisztelet igényel bizonyos szintű...

Kapcsolatfelvétel

[Rekord frissítve: ]

Továbbfelhasználással, idézéssel kapcsolatos információk

Az ezen a weblapon található szöveges információk nem kereskedelmi célú felhasználás számára a Creative Cammons 3.0 licence szerint (Nevezd meg! - Ne add el! - Így add tovább! (CC BY-NC-SA 3.0) szabadon felhasználhatók. A felhasznált szöveges információk forrásaként kérjük, a webes elérhetőség mellett mindenképpen adja meg a tartalomszolgáltató múzeum, köz- vagy magángyűjtemény nevét is. A képi ábrázolásokra (fotókra) vonatkozó szerzői jogi szabályozások a nagy méretben megjelenített képek alatt találhatók (a képek nagy méretben a nézőképekre kattintva jeleníthetők meg). Amennyiben a nagy méretű képek alatt, a jogtulajdonos nevének megadásán túl nincs egyéb szabályozás, a képek nem kereskedelmi célú felhasználására is a Creative Cammons 3.0 licence érvényes. Kérjük, a múzeum, illetve a köz- vagy magángyűjtemény nevét, valamint a jogtulajdonos nevét (amennyiben az a múzeum nevétől eltérő) a publikációban minden esetben feltüntetni. A képi és szöveges tartalmak bármilyen kereskedelmi célú felhasználása kizárólag a közzétételért felelős múzeum, illetve köz- vagy magángyűjtemény engedélyével lehetséges.