MúzeumDigitárGyőr-Moson-Sopron
CTRL + Y
hu
Pannonhalmi Főapátsági Múzeum Iparművészeti ötvös gyűjtemény Iparművészeti gyűjtemény [PFM.IM.54]
Mátyás-kehely (Pannonhalmi Főapátsági Múzeum CC BY-NC-SA)
Fotó tulajdonos/ jogkezelő: Pannonhalmi Főapátsági Múzeum / Áment Gellért (CC BY-NC-SA)
9 / 13 Előző<- Következő->

Mátyás-kehely

Kapcsolat Az oldal idézése ... további információ erről a gyűjteményről (dokumentum) (PDF) Távolság kiszámítása az aktuális helytől Archivált változatok Kijelölés összehasonlításra Gráf nézet

Leírás

Pannonhalma legrégibb és egyúttal legmutatósabb kelyhe a nóduszán (szárának kidomborodó részén) kis Madonna figura és a szenvedő Krisztus képe közötti küllők végein az 1482-es évszámot viselő ún. Mátyás- kehely. A történeti igazság az, hogy a kelyhet a szerzet nem Mátyás királytól kapta, hanem a rend 1802-es visszaállítását követően Kovács Tamás (1783-1841) főapát Migazzi Kristóf bécsi érsek unokaöccsétől vásárolta. A kehely azonban jelentős restaurálásra szorult, melyet Kruesz Krizosztom (1819-85) főapát végeztetett el a bécsi Anders céggel. Ekkor kapott a kehely új kupát és a talpát is kiegészítették. A gótikus stílusban készült kehely talpa hatkaréjos, a cikkelyekben világoskék alapon leveles-virágos sodronyzománc díszítmény ékesíti. (Sz.R.)

Gótikus kehely, aranyozott ezüst, széles peremű talpa hatkaréjos. A talpmező hat cikkelyében levéldíszes sodronyzománc díszítmény. Világoskék alapon zöld, piros-fehér lapított alma-idomú nódusán trébelt, gerezdes levelek. A négyzetes küllőkben lévő rotulusokon kék ágyazott zománc alapon 1482-es évszám. A rotulus-közökben Szűz Máriának és Jézusnak öntött alakja. A csészéjét gazdag leveles és virágos, zöld rózsaszínű ornamentikájú sodronyzománc borítja.
Talpa új XIX. sz. Készítő: Brix und Anders

A Catalogus Artefactorum L1. jelzete alatt. Aranyozott ezüst kehely az 1482. évből. 57 félunciát nyom, smaragdokkal, ametisztekkel, zománccal díszítve. Az elöljáró vásárolta Migazzi Kristóf bécsi érsek unokaöccsétől. Kovács Tamás Szent Márton-hegyi főapát 1834.08.24.

Anyag/ Technika

Aranyozott ezüst

Méretek

M: 26,2 cm, talp átm: 11,5 cm

A következő válogatás része

Szakirodalom

  • Hapák József - Sólymos Szilveszter (2000): Pannonhalma. Magyar Könyvklub - Pannonhalmi Főapátság
  • Takács Imre (1996): Mons Sacer 996-1996. Pannonhalmi Főapátság
Térkép
Készítés Készítés
1482
Magyarország
Készítés Készítés
1801
Brix und Anders
Bécs
1481 1902
Pannonhalmi Főapátsági Múzeum

Tárgy itt található: Pannonhalmi Főapátsági Múzeum

Egy kolostor önmagában nem kívánja meg a művészeti alkotások jelenlétét és gyűjtését. Mégis, egyrészt az istentisztelet igényel bizonyos szintű...

Kapcsolatfelvétel

[Rekord frissítve: ]

Továbbfelhasználással, idézéssel kapcsolatos információk

Az ezen a weblapon található szöveges információk nem kereskedelmi célú felhasználás számára a Creative Cammons 3.0 licence szerint (Nevezd meg! - Ne add el! - Így add tovább! (CC BY-NC-SA 3.0) szabadon felhasználhatók. A felhasznált szöveges információk forrásaként kérjük, a webes elérhetőség mellett mindenképpen adja meg a tartalomszolgáltató múzeum, köz- vagy magángyűjtemény nevét is. A képi ábrázolásokra (fotókra) vonatkozó szerzői jogi szabályozások a nagy méretben megjelenített képek alatt találhatók (a képek nagy méretben a nézőképekre kattintva jeleníthetők meg). Amennyiben a nagy méretű képek alatt, a jogtulajdonos nevének megadásán túl nincs egyéb szabályozás, a képek nem kereskedelmi célú felhasználására is a Creative Cammons 3.0 licence érvényes. Kérjük, a múzeum, illetve a köz- vagy magángyűjtemény nevét, valamint a jogtulajdonos nevét (amennyiben az a múzeum nevétől eltérő) a publikációban minden esetben feltüntetni. A képi és szöveges tartalmak bármilyen kereskedelmi célú felhasználása kizárólag a közzétételért felelős múzeum, illetve köz- vagy magángyűjtemény engedélyével lehetséges.